Izlaist līdz saturam

Gabriels Garsija Markess – Atmiņas par manām skumjajām maukām.

oktobris 27, 2011

Ir grāmatas, pēc kuru nosaukuma, pirmajiem vārdiem, teikumiem vai pat nodaļām ir viegli rast citādu priekšstatu par darba kopainu un sekojošā raksturu. Savā ziņā, augstu vērtēju šādu pārsteiguma raisīšanas burvību un pat uzskatu to pat zināmu literāru vērtību.
Tomēr kolumbiešu Nobela prēmijas laureāta literatūrā Gabriela Garsijas Markesa pēdējais romāns demonstrēja man to, cik baudāma var būt grāmata, kuras pats pirmais teikums jau ietver skaidru, nepārprotamu vēstījumu: “Deviņdesmitajā dzīves gadā es gribēju sev uzdāvināt kvēlu mīlas nakti ar pusaugu jaunavu.”.

Romāna darbība norisinās aptuveni gadu, sākot ar galvenā tēla 90. dzimšanas dienu. Apgalvot, ka teju viss 119 lappusēs notiekošais ir pirmā teikuma domas realizācija un apspēlējums, reizē būtu neaptverama neprecizitāte un reizē – sausi teorētiska patiesība.
Izsmalcināta stāstījuma veidošanas prasme ļauj autoram ieviest darbā īpašu šarmu un tās tēmas, ko nepieredzējušāks stāstnieks spēs apvīt vienīgi ar noklausītām frāzēm un klišejisku tēlainības veidu, Markess aplūko ar apbrīnojamu oriģinalitāti un savās simts lappusēs ar vienkāršu un skaidru, tomēr daiļu stāstījumu ietver vairāk nekā dažs spētu savās 500. Īpaši ievēroju arī šīs grāmatas uzbūves, proti, detaļu un galveno notikumu prasmīgo sabalansējumu – ja daudzos latviešu daiļliteratūras darbos uzmanība zūd no sīkumu pārblīvējuma, turpretim citi atstāj tukšuma sajūtu no aprakstu nepietiekamības, “Atmiņām par manām skumjajām maukām” ir viens no precīzākajiem satura elementu līdzsvarojumiem, kādus man nācies lasīt.

Svarīgi neizlaist tā personīgo un emocionāo sniegumu, kas bija vairāk nekā pievienotā vērtība saturam – tas bija visa teksta dzīvības uzturētājs.
Kā minēju, romānā aprakstītās plašās, daudz apspēlētās tēmas, kā mīlestība un vecums, šeit spēlēja pavisam citu lomu nekā lielā pasaules literatūras masā – tās radīja tādu kā nebijušu emocionālu reakciju. Nedefinējamu, tomēr viennozīmīgi pozitīvu.
Piedevām, šādai daudz ietverošai literatūrai ir interesanta īpašība ar laiku lasītāja acīs mainīties. Esmu pārliecināts, ka ik pa pāris gadiem tās sniegums būs arvien citādāks un man kā lasītājam spēs vēl parādīt daudz tā, ko mans prāts uz doto brīdi vēl nav ievērojis. Šāda plašuma īpašība, pēc manām domām, arī kalpo par vienu no grāmatu kvalitātes kritērijiem.

Daiļdarbs ir labi analizējams un detalizētā tekstā par tā īpatnībām varētu izplesties gari jo gari. Taču, pēc tā radītās garšas un pārdzīvojumu veida, mana izjūta liek vārdiskiem aprakstiem likt punktu. Grāmata demonstrēja grūti atkārtojuma tiešuma un vienkāršības maģiju, tādēļ tā mudina sevi neizķidāt krustu šķērsu.

Beigām neparedzēts grāmatas izdevniecības “Atēna” frāzes lietojums – šī patiešām ir grāmata, pie kuras atgriezties. Uz vēlāku tikšanos, “Atmiņas par manām skumjajām maukām”!

2 komentāri leave one →
 1. februāris 22, 2012 1:32 pm

  Nu re, cik feini. Izlasu Markesu un atrodu kādu, kas arī par to ir rakstījis 🙂

 2. alma permalink
  aprīlis 4, 2012 7:17 pm

  šī bija pirmā Markesa grāmata, ko izlasīju. Kopš tā brīža viņš kļuva par manu iemīļotāko rakstnieku.

  Pētu Tavu blogu un neviltoti sajūsminos. Tu esi lielisks puisis, un man prieks, ka joprojām eksistē jaunieši, kurus aizrauj grāmatas. Pati esmu 19gadniece, sevi dēvēju par grāmattārpu un veidoju savu mājas bibliotēku, bet ne reizi nebiju iedomājusies par šāda veida blogošanu,kas ne tikai ieinteresē citus lasītājus, bet arī palīdz tiem, kuri grāmatas nelasa, bet skolotāja liek kaut ko zināt.
  Ah.
  Paldies, ka esi un paldies, ka šo visu dari.
  Lai viss izdodas!
  Ar cieņu- alma.

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

%d bloggers like this: